Ziołolecznictwo

Nim pojawił się człowiek, na ziemi istniało wiele roślin i zwierząt. Człowiek nauczył się korzystać z tych dóbr w celach odżywczych i zdrowotnych, przyzwyczajał się do ich składu i kodów od zarania dziejów. Organizm ludzki traktuje zioła i naturalne pożywienie jako substancje mu znane. Nie są mu znane, w sensie ewolucyjnym, herbicydy, pestycydy, konserwanty, żywność genetycznie modyfikowana oraz leki syntetyczne.

W trakcie przemiany materii, w sposób naturalny powstają produkty odpadu, które „zaśmiecają” nasz organizm. Natura tak skonstruowała człowieka, że może on korzystać z procesu samooczyszczania. Jednak, w dobie wysokiego rozwoju, człowiek stopniowo zatraca tę zdolność. Z pomocą przychodzi naturalna zdrowa żywność oraz zioła. Poprzez spożywanie odpowiedniego pokarmu dostarczamy odpowiednich składników, które mają również działanie lecznicze.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM), ziołolecznictwo jest jedną z metod leczniczych. Opiera się na teorii Yin i Yang oraz pięciu elementów. Według TCM, każde zioło ma swój potencjał energetyczny, smak, przynależność do obiegów czynnościowych i kierunek działania. Ziołolecznictwo w TCM, w przeciwieństwie do ziołolecznictwa zachodniego, jest precyzyjne. Pojedyncze zioła i mieszanki określane są w gramach i zalecane dla konkretnej osoby, a nie wyłącznie dla jednostki chorobowej, która może dotykać wielu osób.

Zioła w swej naturze są różne, dlatego podzielono je w farmakologii chińskiej na grupy, w których wyodrębnia się między innymi zioła ogrzewające, ochładzające, usuwające Wilgoć, wzmacniające Qi, czy odżywiające Xue. Trzeba jednak pamiętać, że ziołolecznictwo jako dział Tradycyjnej Medycyny Chińskiej nie jest cudownym panaceum na wszystko, pomaga jednak w bardzo wielu dolegliwościach, oczywiście przy umiejętnym ich stosowaniu.

Zioła traktowane są w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jako leki, podobnie jak leki syntetyczne w medycynie zachodniej, mogą więc przynieść bardzo dużo pożytku, ale i szkody, gdy są stosowane w sposób niewłaściwy.

Przepisanie ziół odbywa się w czasie pierwszej lub drugiej wizyty bez dodatkowych opłat.
Zioła należy zakupić. O miejscu zakupu decyduje pacjent.
Polecam: Internetowy sklep zielarski - ziolachinskie.eu

Projekt i realizacja: Szymon Skoczek